1703/​516

Finn Juhl (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989)

“Japansofa”. Fritstående tre-pers. sofa med stel af teak med beslag af messing. Sæde og ryg betrukket med orange uld. Model FD 137/3. Udført og mærket hos France & Søn. L. 180.

Litteratur: Finn Juhl. "The Memorial Exhibition, Japan 1990, side 86 og 143. Litteratur: Esben Hjort. “Finn Juhl”, side 60. Litteratur: Frederik Sieck. “Dansk Møbelkunst”, side 137. Litteratur: Mobilia 1957.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Porøst skum. Skruer mangler i ryg. Betræk med pletter og smuds. Sygninger med mindre defekter.

Moderne kunst og design, 17. januar 2017

Vur­dering

25.000 DKK

Hammerslag

22.000 DKK

(Autobud) 22.000 DKK
21.000 DKK
19.500 DKK
19.000 DKK
(Autobud) 18.500 DKK
18.000 DKK
17.500 DKK