2439/​626

Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)

“Mågen/Liljen”. Et par armstole med stel af forkromet stål, sæde, ryg samt armlæn betrukket med sort skind. Model 3208. Udført og mærket hos Fritz Hansen, 1968 og 1985. (2)

Arne Jacobsen tegnede oprindeligt den slanke, kurvede Liljen™ stol til Danmarks Nationalbank. Dens karakteristiske brede skuldre og smalle talje er slående eksempler på, hvordan Jacobsen udforskede og udfordrede finérens muligheder og evne til at skabe perfekte kurver samt ultimativ komfort. Kilde: Fritz Hansen.

Litteratur: Noritsugu Oda, “Danish Chairs”, 1999, s. 64. Mobilia nr. 172, 1969.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Ompolstrede.

I Aarhus
Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

910142 6.000 DKK