1946/​304
Fransk louis XVI søjleur'. 18. årh.s slutning. Urhus prydet med senere figure af besquit i form af Napoleon III. H. 33. B. 23,5. D. 10.

Be­skriv­el­se

Fransk louis XVI søjleur af grå og hvid marmor med montering af forgyldt bronze, skiive af hvid emalje mærket 'Roque' værket mærket 'Roque a Paris No. 1383'. 18. årh.s slutning. Urhus prydet med senere figure af besquit i form af Napoleon III. H. 33. B. 23,5. D. 10.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Pendul og Optræksnøgle medfølger.

Ældre malerier, møbler og varia, 11. november 2019

Ure ▸ Konsol-, kamin- og vægure

Vur­dering

10.000–12.000 kr.

Hammerslag