1946/304
Fransk louis XVI søjleur af grå og hvid marmor med montering af forgyldt bronze, skive af hvid emalje mærket 'Roque' værket mærket 'Roque á Paris No. 1383'. 18. årh.s slutning. Urhus prydet med senere figure af besquit i form af Napoleon III. H. 33. B. 23,5. D. 10.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Pendul og Optræksnøgle medfølger.
Ældre malerier, møbler og varia, 11. november 2019
Vurdering
Hammerslag