Conrad Christian Parnemann, efter, 19. årh.s begyndelse
“Briggen Lougen i trefning med tvende engelske skibe ved St. Thomas den III. Marty. Aaret MDCCCI [1801]. Under comando af Capit'n L'tnt Jessen”. Usigneret. Vandfarve på papir. Lysmål 26×92.
Papiret er gulnet. Misfarvninger og lidt fugtpletter. Mindre papirtab. En større revne/reparation ved nederste højre hjørne. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier, møbler og varia, 24. januar 2022
15 bud