2131/​518

Harald Nielsen (f. Baarse 1892, d. 1977)

Rund tekande af sterlingsølv med hamret overflade. Lågets kant med perlebort, lågknop med stiliserede blade. Hank af udskåret ibenholt. Georg Jensen 1933–1944. Dessin 456 B. Vægt 557 g. H. 17,5.

Alders- og brugsrelaterede spor, herunder overfladeridser, mærker samt korpus med få små buler. Indvendigt med mørk belægning fra te. Hank med mindre brud øverst og nederst ved montering til sølvdele (se venligst detaljefotos). Indvendigt i tud forsynet med metalanordning - denne med rust. Lågets kant med en minimal ujævnhed.

Moderne kunst og design, 3. august 2021

Vur­dering

10.000 kr

Hammerslag

13.000 kr

13 bud

13.000 kr
(Autobud) 12.500 kr
12.000 kr
11.500 kr
(Autobud) 11.000 kr
11.000 kr
10.500 kr
(Autobud) 10.000 kr
9.500 kr
8.500 kr
8.000 kr
7.500 kr
7.000 kr