Harald Nielsen (f. Baarse 1892, d. 1977)
Rund tekande af sterlingsølv med hamret overflade. Lågets kant med perlebort, lågknop med stiliserede blade. Hank af udskåret ibenholt. Georg Jensen 1933–1944. Dessin 456 B. Vægt 557 g. H. 17,5.
Alders- og brugsrelaterede spor, herunder overfladeridser, mærker samt korpus med få små buler. Indvendigt med mørk belægning fra te. Hank med mindre brud øverst og nederst ved montering til sølvdele (se venligst detaljefotos). Indvendigt i tud forsynet med metalanordning - denne med rust. Lågets kant med en minimal ujævnhed.
Moderne kunst og design, 3. august 2021
13 bud