1947/​35

Dansk Louis XVI kommode af mahogni. Plade af hvidbroget marmor (itu). Ca. 1780. H. 80. B. 81. D. 50.

Proveniens: Sjællandsk herregård.

Plade defekt. En del af det ene bagben mangler. Lås mangler i nederste skuffe. Ingen nøgle.

Ældre malerier, møbler og varia, 18. november 2019

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag