1413/524
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“AT 315”. Rektangulært udtræksbord af eg, under plade to tillægsplader. Udført hos Andreas Tuck, Odense. H. 72,5. L. 170/260. B. 100.
Litteratur: Andreas Tuck/Salesco katalog 1967.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Overflade ridser og mærker. Vandskjolder på en tillægsplade. Et wengéindlæg i tværsarg mangler.
Moderne kunst og design, 25. marts 2014
Vurdering
Hammerslag
10 bud