1838/818
Martin Kaalund-Jørgensen (f. Lime, Nørup Sogn 1889, d. København 1952)
Landskab med en figur spadserende mellem marker. Sign. M. Kaalund-J 38. Olie på lærred. 67,5×97,5.
Lærredet er dubleret. Behov for let overfladerensning.
Moderne kunst og design, 18. september 2018
Vurdering
Hammerslag