2143/918
Erik Wørts (f. Købehavn 1916, d. Herlev 1997)
Et par safari stole af bøg, betrukket på sæde/ryg og armlæn med lys kanvas. Udført hos Eilersen. (2)
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Kanvas med skjolder
Moderne kunst og design, 26. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag