1414/731
Erik Magnussen (f. København 1940, d. 2014)
“Yoga”. Sæt på otte stole opsat på svungent, rødlakeret metalstel. Sæde og ryg af formbøjet, lamineret rødlakeret træ. (8)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og pletter. Nogle afskalninger i maling og træ. Enkelte overflade revner.
Moderne kunst og design, 1. april 2014
Vurdering
Hammerslag
11 bud