2015/559
Arne Bang (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)
Marmeladekrukke af stentøj modelleret med vertikale riller i relief. Dekoreret med grøn glasur med nogle blålige elementer. Sign. monogram, 129. Forsynet med låg af sølvplet. Ej stemplet. H. inkl. låg 12.
Selve krukken med enkelte minimale afslag på kanter.
Moderne kunst og design, 7. april 2020
Vurdering
Hammerslag
11 bud