2014/707
Lænestol med ben af bejdset bøg. Sider, sæde og dybhæftet ryg betrukket med grøn uld. Model 1518. Udført hos Fritz Hansen.
Omfattende brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Uldbetræk med flere huller, porøs polstring. Skal ompolstres.
Moderne kunst og design, 31. marts 2020
Vurdering
Hammerslag