Urban Jürgensen & Sønners Eftf. & J. Assmann
Dobbeltkapslet lommeur af 14 kt. guld. Ankergang og kroneoptræk. Tredelt emaljeskive og guldvisere. Støvkapsel af 14 kt. guld. Kasse og værk med nr. 13809. Kassen er desuden stemplet “J. Assmann, Glashütte”. Ø 52 mm. Uret vejer ca. 100 g. 1890–1900'erne.
Uret er lavet af J. Assmann, Glashütte til Urban Jürgensen & Sønners Eftf. Monogram på kassen.
Servicekvittering fra urmager J. Torp, november 2023.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten.
Samlerværdige lommeure, 26. juni 2024
1 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|