2426/​2312

Urban Jürgensen & Sønners Eftf. & J. Assmann

Dobbeltkapslet lommeur af 14 kt. guld. Ankergang og kroneoptræk. Tredelt emaljeskive og guldvisere. Støvkapsel af 14 kt. guld. Kasse og værk med nr. 13809. Kassen er desuden stemplet “J. Assmann, Glashütte”. Ø 52 mm. Uret vejer ca. 100 g. 1890–1900'erne.

Uret er lavet af J. Assmann, Glashütte til Urban Jürgensen & Sønners Eftf. Monogram på kassen.

Servicekvittering fra urmager J. Torp, november 2023.

Stand

Fremstår med alders- og brugsslitage. Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten.

Auktion
Kategori

Ure ▸ Lommeure

Vur­dering

18.000–20.000 DKK

Solgt

Hammerslag

17.000 DKK  

1 bud

Tidspunkt Byder Bud
1028275 17.000 DKK