Dansk guldaldermaler, 19. årh.s første halvdel
Portæt af en kvinde i en hvid kjole med en krone i hånden. Usigneret. Olie på papir monteret på træ. 23×18.
Der er antageligt tale om en kopi efter Bærentzen.
Krakeleringer. Behov for rensning. Minimale retoucheringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 6. januar 2020
11 bud