2005/657
Eigil Jensen (f. 1917, d. 2002)
Et par lysestager af sterlingsølv, hver med tre skråtstillede lysholdere. Udført og stemplet hos A. Michelsen, med årskode H9=1958 og I9=1959. Samlet vægt 410 g. H. 14,5. Diam. ca. 23. Lystyllers indv. diam. 1,4. (2)
Stagerne kan anvendes hver for sig, eller sættes sammen og således kombineres til “een” stage.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Ene stage med mindre skævhed.
Moderne kunst og design, 28. januar 2020
Vurdering
Hammerslag