2005/​657

Eigil Jensen (f. 1917, d. 2002)

Et par lysestager af sterlingsølv, hver med tre skråtstillede lysholdere. Udført og stemplet hos A. Michelsen, med årskode H9=1958 og I9=1959. Samlet vægt 410 g. H. 14,5. Diam. ca. 23. Lystyllers indv. diam. 1,4. (2)

Stagerne kan anvendes hver for sig, eller sættes sammen og således kombineres til “een” stage.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Ene stage med mindre skævhed.

Moderne kunst og design, 28. januar 2020

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

5.500 DKK

5.500 DKK
(Autobud) 5.000 DKK
5.000 DKK
4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK