2447/​79

Julius Paulsen (f. Odense 1860, d. København 1940)

“Hvilende model”. Sign. Jul. Paulsen 1915. Olie på lærred. 60×73.

Udstillet: Antageligt udstillet Winkel & Magnussen, 1915, nr. 103 samt Kleis' Kunsthandel 1919.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 497, 1987 nr. 393.

Ved kant enkelte minimale afskalninger.

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

10.500 DKK

14 bud

977186 10.500 DKK
73000 10.000 DKK
977186 9.500 DKK
73000 9.000 DKK
977186 8.500 DKK
73000 8.000 DKK
977186 7.500 DKK
73000 7.000 DKK
977186 6.500 DKK
73000 6.000 DKK
806902 5.500 DKK
977186 (Autobud) 5.000 DKK
806902 5.000 DKK
977186 4.000 DKK