2446/701
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-3,5/3”. Loftlampe af patineret messing. Mærket “Patented” og “PH-3”. Skærme af matglas. Udført hos Louis Poulsen, 1930'erne.
Stel med brugsslitage, herunder ridser, mærker, anløbninger og mindre skævheder. Baldakin ej Louis Poulsen. Skærme i pæn stand med enkelte mindre ridser. Bundskål ej inkluderet. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Vurdering