2446/​701

Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)

“PH-3,5/3”. Loftlampe af patineret messing. Mærket “Patented” og “PH-3”. Skærme af matglas. Udført hos Louis Poulsen, 1930'erne.

Stel med brugsslitage, herunder ridser, mærker, anløbninger og mindre skævheder. Baldakin ej Louis Poulsen. Skærme i pæn stand med enkelte mindre ridser. Bundskål ej inkluderet. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

I Lyngby
Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?