2443/​222

Hans Nicolaj Hansen (f. København 1853, d. sst. 1923)

Skitse til “Slaget ved Lyndanisse 1219. Volmerslaget”. Usigneret. Betegnet på bagsiden Hans Nicolaj Hansen 1880. Tusch og akvarel på papir. Lysmål 17×56.

Undersøgt i ramme. Papiret er gulnet. Enkelte fugtpletter.

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

7.500 DKK

11 bud

1087412 7.500 DKK
934821 (Autobud) 7.000 DKK
1087412 7.000 DKK
934821 (Autobud) 6.500 DKK
1087412 6.000 DKK
934821 (Autobud) 4.200 DKK
1087412 4.000 DKK
934821 (Autobud) 3.400 DKK
1087412 3.200 DKK
934821 1.550 DKK
924810 1.500 DKK