2139/​364

Jernmonteret usigneret flintlåspistol omkring 1700. Kolbekappen har antydning af grotesk maske, kolben er spinkel med slynget tomskildt, let bananformet rundet lås uden signatur holdt af sideblik i drageslyng, aftrækkerbøjlen ender i tre kugler i hver ende og er dekoreret med groteske masker, ca. 30 cm. lang pibe i kaliber ca. 15,5 mm. forskæftet ender i træ og ladestokken holdes af to kannelerede rørkner. (1)

Alt jern plettet og forpudset, flis mangler på forskæftets højre side og ladestokken er for kort.

Ældre malerier, møbler og varia, 27. september 2021

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag

5.000 DKK

(Autobud) 5.000 DKK
5.000 DKK
(Autobud) 4.800 DKK
4.600 DKK
4.400 DKK
(Autobud) 4.200 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK