1911/942
Vicke Lindstrand (f. Sverige 1904, d. 1983)
Vase af røgfarvet krystalglas, dekoreret med graveret motiv i form af kvinde fra Antikken. Sign. Orrefors, Lindstrand. Udført 1935 hos Orrefors, Sverige. H. 18,5.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 12. marts 2019
Vurdering
Hammerslag
32 bud