1404/1646
To par empire kopper af porcelæn, dekorerede i farver og guld - den ene med prospekt af slottet Maxen, Dredsen, den anden med arkitektur og flodlandskab. Tyskland 19. årh. (2)
Proveniens: Efter oplysning fra sælger er kopperne foræret fra Friederike Serre (27.4. 1800–7.8. 1878) til H.C. Andersen efter hans besøg i 1844.
Varia, 23. januar 2014
Vurdering
Hammerslag
26 bud