2049/​2

Tysk Barok kommode af nøddetræ, prydet med intarsia, i front to skuffer med beslag af bronze samt ikke sammenhørende vitrineskab af nøddetræ, prydet med intarsia, i front to glaslåger bag hvilke hylder. 19. årh.s begyndelse. Kommode H. 85. B. 127. D. 61. Vitrine H. 109. B. 100. D. 34. (2)

Nøgle til overskab medfølger. Nøgle til kommode medfølger ikke. Ridser og mærker. Brugsslitage. Finérskader. Kommode og overskab ikke samhørende.

Ældre malerier, møbler og varia, 30. november 2020

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag