2436/​19

Knud Larsen (f. Vinderød 1865, d. Frederiksberg 1922)

“I Udkanten af Skoven, Aften”. Antagelig fra Frederiksværk-egnen. Sign. monogram 1898. Olie på lærred. 76×98.

Udstillet: Charlottenborg 1898 nr. 278.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 869, 2016 nr. 111.

Områder med mindre krakeleringer. Enkelte mindre retoucheringer, primært langs kant.

I Lyngby
Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?