Knud Larsen (f. Vinderød 1865, d. Frederiksberg 1922)
“I Udkanten af Skoven, Aften”. Antagelig fra Frederiksværk-egnen. Sign. monogram 1898. Olie på lærred. 76×98.
Udstillet: Charlottenborg 1898 nr. 278.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 869, 2016 nr. 111.
Områder med mindre krakeleringer. Enkelte mindre retoucheringer, primært langs kant.
Ældre malerier, møbler og varia, 2. september 2024