2119/​703

Eva Stæhr-Nielsen, m.fl. (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)

En samling stentøj, bestående af en vase og en æskebæger. Kugleformet vase, modelleret på øvre kant med indridsede riller, dekoreret med lysgrå glasur. En askebæger modelleret med en krebs i relief samt dekoreret med brun glasur. Askebæger sign. E.St.N. Udført hos Saxbo, hhv. 1931–1937 og 1950–1968. H. hhv. 10 og 3. Diam. hhv. ca. 10 og 18,5. (2)

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Vase med firkantet mærke på siden. Askebæger med afslag på øvre kant.

Moderne kunst og design, 11. maj 2021

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

1.600 DKK

1.600 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK