2141/502
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“Akademi”. Væglampe med forniklet stel. Monteret med 3/2 skærme af et-lags opalglas. Skærmophæng med støbte ben, stemplet PH-3. Patented. Udført hos Louis Poulsen, 1928–1930. H. 25. Diam 28.
Almindelig brugsslitage. Skærmophæng er hvidlakeret under top. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 12. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag