Bornholmsk bagefad af stentøj med hank og tud, spættet brun glasur. 19. årh. L. 44 cm.
Proveniens: Forhenværende Museumsinspektør ved Kongernes Samling, etnolog og kunsthistoriker Gerda Petri (f. 1934- d. 2020).
Fremstår med alders- og brugsslitage. Gamle afslag langs kanter.
Ældre malerier, møbler og varia, 21. juni 2021
13 bud