2022/529
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
Udsigt til klosteret Certosa del Galluzo ved Firenze, 1925. Usign. Akvarel og blyant på papir. Bladstørrelse 21×28.
Papiret er let gulnet. Undersøgt i ramme.
Moderne kunst og design, 26. maj 2020
Vurdering
Hammerslag