909/​256

Dansk maler, 18. årh.

Portræt af godsejer Knud Juel (1665–1709). Usigneret. Betegnet under våbenskjold: “Knud Juell. Etats Raad og Amtmand over Kiøbenhavns Stift, Død i sin Alders 40de Aar”. Olie på lærred. 161×178.

Knud Juel var søn af Niels Juel og 2. generation af slægten Juel på Valdemar Slot samt stamhusbesidder 1697–1709. Han blev i 1695 gift med Christine Elisabeth, f. Knuth (1676–1738). Se også kat. nr. 220 og 238.

Det er tydeligt, at en stamhusbesidder af Juel-slægten på et tidspunkt i det 18. århundrede har bestilt en serie af portrætter af forfædre og slægtninge. Se også kat. nr. 257, 266 og 267.

Proveniens: Valdemars Slot, Tåsinge. Maleriet har hængt i “Gæstegangen” (se oversigtsplanen: inv. nr. GG 15).

Kunst og antikviteter fra Valdemars Slot, 21. september 2022

Vur­dering

40.000–60.000 DKK

Hammerslag

30.000 DKK