1846/​7034

Ibibio Idiok Ekpo maske af udskåret sortpatineret træ med rester af hvidt og rødt pigment. Nigeria. H. ca 36 cm.

Proveniens: Ex svensk privatsamling.

En “tand” knækket og mangler.

Tribal art, 15. november 2018

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag