1846/7034
Ibibio Idiok Ekpo maske af udskåret sortpatineret træ med rester af hvidt og rødt pigment. Nigeria. H. ca 36 cm.
Proveniens: Ex svensk privatsamling.
En “tand” knækket og mangler.
Tribal art, 15. november 2018
Vurdering
Hammerslag