1444/1552
Dobbeltkapslet lommeur af 14 kt. guld, hvid skive med arabertal og små sekunder, støvkapsel af guld. Værk og kasser signeret Election, værk med patentnr. 28680. Ca. 1900–1910. Vægt ialt 101 gr. Kassediam. 54 mm.
Fremstår defekt. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Glas mangler. Forkapsel graveret med monogram.
Varia, 30. oktober 2014
Vurdering
Hammerslag
20 bud