Engelsk lommeur med spindelgang, i dobbeltkasse af sølv, skive af sølv i relief med romertal og ydre 5-minutter arabertal, signeret Douglas London, forgyldt værk signeret Jn Douglas London, N. 505. Inderste kasse mærket utydeligt IB?. London ca. 1710. Vægt i alt 144 g. Kassediam. 50/59 mm.
Proveniens: Privat samling
Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Reparation ved stamme montering, kædering senere. Ydre kasse med større reparation samt senere tryk-knap. Indre og ydre kasse med flere indtryk.
En privat samling lommeure, 6. december 2021
17 bud