2149/​9009

Engelsk lommeur med spindelgang, i dobbeltkasse af sølv, skive af sølv i relief med romertal og ydre 5-minutter arabertal, signeret Douglas London, forgyldt værk signeret Jn Douglas London, N. 505. Inderste kasse mærket utydeligt IB?. London ca. 1710. Vægt i alt 144 g. Kassediam. 50/59 mm.

Proveniens: Privat samling

Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Reparation ved stamme montering, kædering senere. Ydre kasse med større reparation samt senere tryk-knap. Indre og ydre kasse med flere indtryk.

En privat samling lommeure, 6. december 2021

Ure ▸ Lommeure

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag

13.000 DKK

17 bud

13.000 DKK
(Autobud) 12.500 DKK
12.500 DKK
(Autobud) 12.000 DKK
12.000 DKK
(Autobud) 11.500 DKK
11.500 DKK
(Autobud) 11.000 DKK
11.000 DKK
(Autobud) 10.500 DKK
10.000 DKK
9.000 DKK
8.500 DKK
(Autobud) 8.000 DKK
8.000 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK