1935/518
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-3/2 Akademi”. Lysekrone med stel af forkromet stål, tre lysarme med skærme af trelags opalglas. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 60.
Serienr. 01149.
Stand
Let brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Auktion
Moderne kunst og design, 27. august 2019
Kategori
Vurdering
Solgt
Hammerslag
2 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|