1904/1562
Zenith dobbeltkapslet lommeur af 14 kt. guld, hvid skive med arabertal og små sekunder, værk signeret Zenith, 16 Jewels, serienr. 1162972, Pat. Oct. 18 1904, Schweizisk patentnr. 30751 og 27541, støvkapsel af forgyldt metal, prydet med medaljer. Ydre kapsler signeret Zenith, alle kapsler nummereret 087992. Ca. 1910. Vægt ialt 101 gr. Kassediam. 50 mm.
Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Kasserand med flere indtryk. Kædering og krone ej guld.
Varia, 24. januar 2019
Vurdering
Hammerslag
25 bud