2436/864
Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)
Rund vase af stentøj modelleret med reliefdekor. Dekoreret med brungrøn glasur. Sign. E.ST.N., 305. Udført og stemplet hos Saxbo, Denmark. Udført 1950–1968. H. 19. Diam. 14.
Moderne kunst og design, 3. september 2024
Vurdering
Hammerslag