1927/1688
Sen ottomansk daggert, bichag, med greb og skede af sølvholdigt materiale, rigt dekoreret med arkitektur, blomster og ornamentik. 19. årh. L. 33/38.
Blad rusten med hak. Pånittet dekoration på bladet med afslag. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Varia, 4. juli 2019
Vurdering
Hammerslag
14 bud