I. L. Jensen, skole, 19. årh.
Opstilling med lyserøde roser og æblegren på karm.Usigneret.Betegnet på etiket på bagsiden “Carl Conrad Dahlberg” samt “Den 9. October 1858”.Olie på papir monteret på glas. 24 × 33.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 1815, 2018 nr. 82.
Enkelte minimale krakeleringer. Behov for overfladerensning. Enkelte huller fra montering langs kant.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. januar 2021
29 bud