Piet Hein, m.fl. (f. 1905, d. 1996)
Fem spil af teak med tilhørende brikker i skindposer. “Roulette”, kinaskak, “Morra”, alle stemplet Piet Hein. Udført hos Skjøde, Skjern. “Rævespil” udført hos Preben Paarup Linie samt “Trick-track” fra ubekendt producent. H. 2,5–5. L. 24,5–59. B. 22–26. (5)
Almindelig patina, herunder ridser, mærker og brugsspår. Enkelte kanthak. “Trick-track” med noget slidt filt samt løst limet fatning på undersiden. Vi garanterer ikke at alle spilbrikkerne medfølger.
Moderne kunst og design, 2. marts 2021
27 bud