2431/911
Dansk møbeldesign
En højrygget og et par overpolstrede lænestole med ben af bejdset bøg, betrukket med rustrødt og lyst møbelstof. 1930–40'erne. (3)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Delvist falmet betræk med smuds og pletter.
Moderne kunst og design, 30. juli 2024
Vurdering
Hammerslag