Georg Jensen (f. Rådvad 1866, d. Hellerup 1935)
Just Andersen (f. Godhavn, Grønland 1884, d. Glostrup 1943)
To pilleæsker af hhv. sølv og sterlingsølv. Oval pilleæske med ciseleret blomst på hængslet låg. Udført og stemplet hos Just Andersen. L. 4,5. Cirkulær pilleæske med stiliseret ornamentik på låg. Georg Jensen 1915–1927. Dessin 143C. Diam. 4. Samlet vægt 49 g. (2)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Enkelte ujævnheder ved låg.
Moderne kunst og design (udskudt), 22. oktober 2020
20 bud