Peter Loskutov (, Moskva)
Et par russiske vodkabægre af sølv med niello-arbejde i paneler med landskaber og arkitektur. Peter Loskutov, guardein I. Avdejev 1858, Moskva bymærke, lødighed 84. Vægt 66 g. H. 4,8. (2).
Proveniens: Den danske gesandt og generalkonsul Hans Poul Hoffmeyer (f. Kauslunde 1893, d. Hamborg 1962). Legationssekretær i Wien, Berlin, Moskva og Warszawa i 1920'erne, senere legationsråd i Berlin og Paris, Tyrkiet, Israel og Grækenland samt endelig generalkonsul i Hamborg fra 1954. Hoffmeyers samlerinteresse var stor, og han erhvervede sølv i alle byer, hvor han var udstationeret. Herefter dennes efterkommere til idag.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Enkelte større og mindre indtryk.
Russisk tema, 7. december 2020
28 bud