2008/760
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Et par lænestole med ben af mahogni. Sider, ryg samt løse hynder betrukket rødbrunt farvet skind. Model 2207. Udført hos Fredericia Stolefabrik. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 18. februar 2020
Vurdering
Hammerslag
16 bud