1805/709
Jens Søndergaard (f. Øster Assels 1895, d. Skovshoved 1957)
“To siddende kvinder”, 1955. Sign. med titel og årstal på bagsiden. Olie på lærred. 121×90.
Proveniens: Jens Søndergaards Auktion, Bruun Rasmussen 1985.
Mindre krakeleringer.
Moderne kunst og design, 30. januar 2018
Vurdering
Hammerslag