Et par lænestole samt et tilhørende kvadratisk sofabord af riopalisander med vendbar top, undersiden af mahogni i midten. Sæde samt ryg betrukket med originalt sort skind. Udført 1965 hos snedkermester Gustav Bertelsen. Bord: H. 33. L./B. 64,5. (3)
Disse er selv samme sæt møbler som blev præsenteret på Københavns Snedkerlaugs udstilling på Kunstindustrimuseet 1965.
Litteratur: Grete Jalk [red.]: “Dansk møbelkunst gennem 40 Aar”, bind 4, s. 295.
CITES-certifikat til gensalg og transport indenfor EU medfølger.
Alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med pletter, smuds og defekter i sæde. Toppen af et ben på bord med gennemgående revne. Ujævn falmet.
Moderne kunst og design, 30. juni 2020