Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“CH 25”. Et par lænestole med stel af eg. Sæde og ryg udspændt med papirgarnsflet. Formgivet 1950. Udført og stemplet hos Carl Hansen & Søn. (2)
Model præsenteret på “Købestævnet” i Fredericia, august 1950.
Litteratur: Dansk Kunsthåndværk, nr. 10, oktober 1950 på annoncesider. Litteratur: Carl Hansen & Søn/Salesco, katalog 1964. Litteratur: Noritsugu Oda, “Danish Chairs”, 1999, s. 111.
Brugspatina, herunder ridser og mærker. Revner ved samlinger samt nogle samlinger med reparationer og rester af lim.
Moderne kunst og design, 31. marts 2020
10 bud