921/5
Anthonore Christensen (f. København 1849, d. Usserød 1926)
“Røde Aakander fra Mosebakkes Have”. Sign. monogram 1907. Olie på lærred. 51×69.
Udstillet: Charlottenborg 1908 nr. 100.
Proveniens: Grosserer M. Clausen (1908).
Ældre malerier, 10. juni 2024
Vurdering
Hammerslag