2050/740
Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)
Cirkulær skål af chamottestentøj, yderside med indridsede mønstre i relief. Dekoreret med lys grågrøn glasur. Sign. E.St.N., 217. Udført og stemplet hos Saxbo, Denmark. Udført 1950–1968. H. 8,3. Diam. 17,7.
En ca. 9 cm. hårrevne gennemgående fra øverste kant og nedefter.
Moderne kunst og design, 8. december 2020
Vurdering
Hammerslag
13 bud