Mikhail Maximov Kluchin (, Moskva)
Russisk barok bæger af sølv, punslet og drevet med stiliseret bladværk samt en kronhjort og en hund. Mikhail Maximov Kluchin, guardein Anisim Kusmin (1741–1748), Moskva bymærke. Vægt ca. 94 g. H. 8,8. Diam. 7,2.
Proveniens: Den danske gesandt og generalkonsul Hans Poul Hoffmeyer (f. Kauslunde 1893, d. Hamborg 1962). Legationssekretær i Wien, Berlin, Moskva og Warszawa i 1920'erne, senere legationsråd i Berlin og Paris, Tyrkiet, Israel og Grækenland samt endelig generalkonsul i Hamborg fra 1954. Hoffmeyers samlerinteresse var stor, og han erhvervede sølv i alle byer, hvor han var udstationeret. Herefter dennes efterkommere til idag.
Minimal alders- og brugsslitage, herunder mindre buler ved bunden.
Russisk tema, 7. december 2020
13 bud