921/​536

Christo (f. Gabrovo, Bulgarien 1935, d. New York City 2020)

“Package on a Table, project 1961–1988”, 1989. Sign. Christo, 54/100. Udgivet af Polígrafa, Barcelona.Litografi, serigrafi i farver med collage af stof, sejlgarn, hæfteklammer, blyantskolorering. Rag-papir monteret på 2-lags gråt karton. Bladstørrelse 81×60,5.

Litteratur: Schellmann 142.

Moderne malerier, 11. juni 2024

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag